Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 8651058



*

nr 865 1058


Spegel

Gustaviansk stil, omkring 1900, höjd: 110


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2013
kl 20:38:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 22:43:04 1      700 kr
10/12 03:32:06 2      500 kr
15/12 10:34:03 3      700 kr
15/12 10:35:26 3      800 kr
16/12 16:19:27 1      1.200 kr
16/12 18:30:51 4      1.100 kr
16/12 18:31:23 4      1.600 kr
16/12 20:09:08 1      1.800 kr
16/12 20:32:23 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 9151 Golvspegel
    mässing. Höjd: 166 cm
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:35
  • 9129 Golvspegel
    Rotting. Höjd: 143 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:18
  • 9139 Spegel
    1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:39




Ladda ner broschyr